Основне завдання економіки

Матеріал з USIC Wiki
Перейти до: навігація, пошук
Для ФЕН

Ця стаття особливо стосується студентів ФЕН

Впродовж тисячоліть, з тих пір як Аристотель придумав слово «економіка», різні люди, вчені і не дуже, намагалися дізнатися, навіщо ця наука потрібна. Ці намагання час від часу були вдалими, а їх результати тепер відомі як основне завдання економіки.

Зараз вчені вважають, що основним завданням економіки є максимальне задоволення нескінченних потреб за умов скінченних ресурсів.

Історія

Сам Арістотель думав, що завданням економіки було так організувати господарство, щоб було зручніше воювати. Таке формулювання зазнало успіху (не дивно, правда?) і було провідним аж до часів Середньовіччя.

В епоху Середньовіччя акцент перемістився в етичну площину. Основним завданням стало приведення господарства до справедливого та богоугодного порядку. Така точка зору, хоч спочатку і не загальноприйнята, була встановлена дуже швидко (ми ж усі знаємо ефективні середньовічні методи).

Але настали Географічні відкриття, Промислова революція та інші важливі події в житті людства, що дало розвиток напрямові меркантилізму. Меркантилісти вважали, що істина в грошах, а основним завданням економіки є допомогти державі заробити побільше грошей (теж непогана ідея).

За сторіччя прагматичних меркантилістів змінили ідеалістичні фізіократи, а ще пізніше і класики. Вони поставили в голову кута багатство, а завданням економіки було створення багатства.

Карл Маркс, як не дивно, думав так само.

Але почувши, що творив Маркс, нормальні вчені вирішили змінити основне завдання економіки на наведене вище, тобто на максимальне задоволення нескінченних потреб за скінченних ресурсів. Тоді цих учених назвали неокласиками. Власне кажучи, якщо не рахувати деяких екстремальних науковців, цим завданням усі задоволені і до сьогодні.